Mon, Oct 14, 2019

The long, tiring journey to Istanbul is finally here. The UEFA Champions League group stage is underway and Matchday 2 is in full swing. Bayern Munich dismantled a slumping Tottenham side in London, 7-2, while Manchester City, Juventus, Atletico Madrid, PSG all came away with three points. Below you’ll find the complete schedule and scores for every game of the tournament.

All Champions League matches are available on fuboTV (Try for free). For a look at the complete standings, click here. Below  

Matchday 2 – Group Stage

Tuesday, Oct. 1
GROUP A: Real Madrid 2, Club Brugge 2
GROUP C: Shakhtar Donetsk 2, Atalanta 1
GROUP A: PSG 1, Galatasaray 0 
GROUP B: Bayern Munich 7, Tottenham 2   
GROUP B: Red Star Belgrade 3, Olympiacos 1   
GROUP C: Manchester City 2, Dinamo Zagreb 0   
GROUP D: Juventus 3, Bayer Leverkusen 0
GROUP D: Atletico Madrid 2, Lokomotiv Moscow 0

(All times Eastern)  

Wednesday, Oct. 2
GROUP E: Genk vs. Napoli, 12:55 p.m. (TUDN)
GROUP F: Slavia Prague vs. Borussia Dortmund, 12:55 p.m. (TNT and Galavision)  
GROUP E: Liverpool vs. Red Bull Salzburg, 3 p.m. (Galavision)
GROUP F: Barcelona vs. Inter Milan, 3 p.m. (TNT and TUDN)
GROUP G: RB Leipzig vs. Lyon, 3 p.m. (TUDNxtra 3)
GROUP G: Zenit vs. Benfica, 3 p.m. (TUDNxtra 4)
GROUP H: Lille OSC vs. Chelsea, 3 p.m. (TUDNxtra 2)
GROUP H: Valencia vs. Ajax, 3 p.m. (TUDNxtra 1)

Matchday 3 – Group Stage

(All times Eastern)

Tuesday, Oct. 22
GROUP C: Shakhtar Donetsk vs. Dinamo Zagreb, 12:55 p.m. 
GROUP D: Atletico Madrid vs. Bayer Lverkusen, 12:55 p.m. 
GROUP A: Club Brugge vs. PSG, 3 p.m.
GROUP A: Galatasaray vs. Real Madrid, 3 p.m.
GROUP B: Olympiacos vs. Bayern Munich, 3 p.m.
GROUP B: Tottenham vs. Red Star Belgrade, 3 p.m.
GROUP C: Manchester City vs. Atalanta, 3 p.m.
GROUP D: Juventus vs. Lokomotiv Moscow, 3 p.m.

Wednesday, Oct. 23
GROUP G: RB Leipzig vs. Zenit, 12:55 p.m. 
GROUP H: Ajax vs. Chelsea, 12:55 p.m. 
GROUP E: Red Bull Salzburg vs. Napoli, 3 p.m.
GROUP E: Genk vs. Liverpool, 3 p.m.
GROUP F: Inter Milan vs. Borussia Dortmund, 3 p.m.
GROUP F: Slavia Prague vs. Barcelona, 3 p.m.
GROUP G: Benfica vs. Lyon, 3 p.m.
GROUP H: Lille OSC vs. Valencia, 3 p.m.

Matchday 4 – Group Stage

(All times Eastern)

Tuesday, Nov. 5
GROUP F: Barcelona vs. Slavia Prague, 12:55 p.m. 
GROUP G: Zenit vs. RB Leipzig, 12:55 p.m. 
GROUP E: Napoli vs. Red Bull Salzburg, 3 p.m.
GROUP E: Liverpool vs. Genk, 3 p.m.
GROUP F: Borussia Dortmund vs. Inter Milan, 3 p.m.
GROUP G: Lyon vs. Benfica, 3 p.m.
GROUP H: Chelsea vs. Ajax, 3 p.m.
GROUP H: Valencia vs. Lille OSC, 3 p.m.

Wednesday, Nov. 6
GROUP B: Bayern Munich vs. Olympiacos, 12:55 p.m. 
GROUP D: Lokomotiv Moscow vs. Juventus, 12:55 p.m. 
GROUP A: PSG vs. Club Brugge, 3 p.m.
GROUP A: Real Madrid vs. Galatasaray, 3 p.m.
GROUP B: Red Star Belgrade vs. Tottenham, 3 p.m.
GROUP C: Dinamo Zagreb vs. Shakhtar Donetsk, 3 p.m.
GROUP C: Atalanta vs. Manchester City, 3 p.m.
GROUP D: Bayer Leverkusen vs. Atletico Madrid, 3 p.m.

Matchday 5 – Group Stage

(All times Eastern)

Tuesday, Nov. 26
GROUP A: Galatasaray vs. Club Brugge, 12:55 p.m. 
GROUP D: Lokomotiv Moscow vs. Bayer Leverkusen, 12:55 p.m. 
GROUP A: Real Madrid vs. PSG, 3 p.m.
GROUP B: Red Star Belgrade vs. Bayern Munich, 3 p.m.
GROUP B: Tottenham vs. Olympiacos, 3 p.m.
GROUP C: Atalanta vs. Dinamo Zagreb, 3 p.m.
GROUP C: Manchester City vs. Shakhtar Donetsk, 3 p.m.
GROUP D: Juventus vs. Atletico Madrid, 3 p.m.

Wednesday, Nov. 27
GROUP G: Zenit vs. Lyon, 12:55 p.m. 
GROUP H: Valencia vs. Chelsea, 12:55 p.m. 
GROUP E: Liverpool vs. Napoli, 3 p.m.
GROUP E: Genk vs. Red Bull Salzburg, 3 p.m.
GROUP F: Barcelona vs. Borussia Dortmund, 3 p.m.
GROUP F: Slavia Prague vs. Inter Milan, 3 p.m.
GROUP G: RB Leipzig vs. Benfica, 3 p.m.
GROUP H: Lille OSC vs. Ajax, 3 p.m.

Matchday 6 – Group Stage

(All times Eastern)

Tuesday, Dec. 10
GROUP E: Napoli vs. Genk, 12:55 p.m. 
GROUP E: Red Bull Salzburg vs. Liverpool, 12:55 p.m. 
GROUP F: Borussia Dortmund vs. Slavia Prague, 3 p.m.
GROUP F: Inter Milan vs. Barcelona, 3 p.m.
GROUP G: Lyon vs. RB Leipzig, 3 p.m.
GROUP G: Benfica vs. Zenit, 3 p.m.
GROUP H: Chelsea vs. Lille OSC, 3 p.m.
GROUP H: Ajax vs. Valencia, 3 p.m.

Wednesday, Dec. 11
GROUP C: Dinamo Zagreb vs. Manchester City, 12:55 p.m. 
GROUP C: Shakhtar Donetsk vs. Atalanta, 12:55 p.m. 
GROUP A: PSG vs. Galatasaray, 3 p.m.
GROUP A: Club Brugge vs. Real Madrid, 3 p.m.
GROUP B: Bayern Munich vs. Tottenham, 3 p.m.
GROUP B: Olympiacos vs. Red Star Belgrade, 3 p.m.
GROUP D: Bayer Leverkusen vs. Juventus, 3 p.m.
GROUP D: Atletico Madrid vs. Lokomotiv Moscow, 3 p.m.

Round of 16

Draw takes place on Dec. 16 in Nyon, Switzerland. The eight group winners will be paired up against the eight runners-up. No team can play a club from their group or from their country.

Tuesday, Feb. 18
First leg matchups, time TBD

Wednesday, Feb. 19
First leg matchups, time TBD  

Tuesday, Feb. 25
First leg matchups, time TBD  

Wednesday, Feb. 26
First leg matchups, time TBD  

Tuesday, March 10
Second leg matchups, time TBD  

Wednesday, March 11
Second leg matchups, time TBD  

Tuesday, March 17
Second leg matchups, time TBD  

Wednesday, March 18
Second leg matchups, time TBD  

Quarterfinals

Draw for takes place on March 20 in Nyon, Switzerland in which the final path to from quarters to semis to final in Istanbul will be determined.

Tuesday, April 7
First leg matchups, time TBD  

Wednesday, April 8
First leg matchups, time TBD  

Tuesday, April 14
Second leg matchups, time TBD  

Wednesday, April 15
Second leg matchups, time TBD  

Semifinals

Tuesday, April 28
First leg matchup, time TBD  

Wednesday, April 29
First leg matchup, time TBD  

Tuesday, May 5
Second leg matchup, time TBD  

Wednesday, May 6
Second leg matchup, time TBD  

Final

Saturday, May 30 (in Istanbul, Turkey)
Semifinal winners, time TBD (TNT, TUDN)


Matchday 1 – Group Stage (final scores)

Tuesday, Sept. 17
GROUP F: Inter Milan 1, Slavia Prague 1 
GROUP G: Lyon 1, Zenit 1 
GROUP E: Napoli 2, Liverpool 0 
GROUP E: Red Bull Salzburg 6, Genk 2
GROUP F: Borussia Dortmund 0, Barcelona 0
GROUP G: RB Leipzig 2, Benfica 1 
GROUP H: Valencia 1, Chelsea 0 
GROUP H: Ajax 3, Lille OSC 0

Wednesday, Sept. 18
GROUP A: Club Brugge 0, Galatasaray 0
GROUP B: Olympiacos 2, Tottenham 2
GROUP A: PSG 3, Real Madrid 0
GROUP B: Bayern Munich 3, Red Star Belgrade 0
GROUP C: Dinamo Zagreb 4, Atalanta 0
GROUP C: Manchester City 3, Shakhtar Donetsk 0
GROUP D: Lokomotiv Moscow 2, Bayer Leverkusen 1
GROUP D: Atletico Madrid 2, Juventus 2

Banner Content

0 Comments

Leave a Comment